Ne feledje kitakarítani vízmérő aknáját a tél beállta előtt!

Téliesített már? Eljött az ideje!  

Ne feledje téliesíteni vízmérőjét! Ennek első lépése, hogy vízóra aknáját takarítsa ki, abban ne legyen szemét, törmelék vagy növényzet. Fontos, hogy vízmérője jól látható és leolvasható legyen – ezek a feladatok azonban nem csak a téli időszakban, hanem az év minden hónapjában elengedhetetlenek!

Érdemes tudni, hogy a vízórák és az aknák védelme a felhasználó, a társasházi házak esetén a lakóközösség feladata.

A fagy leginkább a vékony vaslappal fedett aknában lévő vízmérőket veszélyezteti, ezért ezek védelme különösen fontos!
Ha hiányzik a fedlap, azt mindenképpen pótolni kell, sőt a nagy hidegben tanácsos külön szigetelésről is gondoskodni.
A vízórát le lehet takarni szalmával teli zsákkal, hungarocellel, pléddel vagy akár kartonpapírral is.

Kollégáink ugyanakkor azt javasolják, az óvintézkedések mellett is ellenőrizzék rendszeresen, hogy nincs-e víz az aknában, hiszen egy esetleges csőtörés, elfagyás esetén a hónapok alatt elfolyt víz költsége akár százezer forintra is rúghat.

Az elfagyást könnyű észrevenni egy lakott ingatlannál: ha egy hideg éjszaka után reggel megnyitjuk a csapot és abból nem folyik víz, gyanakodni kell a bajra. Több elfagyott mérő esetében csak az enyhülést követően jelentkezik a vízszivárgás, akkor, amikor kienged az elfagyott mérő vagy szakasz.

A lakatlan ingatlanok, nyaralók esetében szinte lehetetlen azonnal észrevenni a bajt, ezért érdemes vízteleníteni a falakon kívül lévő, illetve a nem kellően szigetelt vízvezetékeket.

Íme néhány kép azokról a vízóra aknákról, melyeket teljes mértékben elhanyagoltak:

Megszakítás