A Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. által benyújtott KEHOP-os pályázatok

A Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. által benyújtott KEHOP-os pályázatok

„Regionális Vízművek tervezett napenergia hasznosítását célzó projekt megvalósítása”

 

  • Dunántúli Regionális Vízmű Zártkörűen Működő Részvénytársaság (DRV Zrt.),
  • Északmagyarországi Regionális Vízművek Zártkörűen Működő Részvénytársaság (ÉRV Zrt.),
  • Duna Menti Regionális Vízmű Zártkörűen Működő Részvénytársaság (DMRV Zrt.),
  • Tiszamenti Regionális Vízművek Zártkörűen Működő Részvénytársaság (TRV Zrt.),
  • Északdunántúli Vízmű Zártkörűen Működő Részvénytársaság (ÉDV Zrt.),
mint a „Regionális Vízművek a napenergia hasznosítását célzó projekt megvalósítása” címen konzorciumban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programok Irányító Hatósága mint támogató szervezethez KEHOP 5.1.3-17-2017-00002 számon regisztrált pályázatot nyújtottak be.

Projekt műszaki tartalma:

A projekt keretében hálózatra csatlakozó fotovoltaikus napelemparkok kerülnek kivitelezésre a regionális vízművek által. A tervezett létesítmények a TRV Zrt. működési területéről a Püspökladányi és Karcagi szennyvíztisztító területén valósulnak meg. A megtermelt villamosenergia közüzemi hálózati betáplálásra kerül. A kiserőmű automatikus üzemben működik, csupán időszakos felügyeletre, időszakonként karbantartásra van szükség az üzemszerű működéshez.

A projekt számszerűsíthető eredményei:

  • Kapacitás megújuló energia előállítására: 0,521 MW
  • Üvegház hatást okozó gázok éves csökkenése: 543,1 t
  • Előállított éves energia mennyiség: 2004 GJ
Mérföldkő: A projekt keretén belül hálózatra csatlakozó fotovoltalikus naperőmű parkok kivitelezése a regionális vízművek által.

„Keleti Főcsatorna Felszíni Ivóvíztisztító művének (Balmazújváros) és a Debrecen 1. sz. vízműig húzódó távvezetékek korszerűsítése az ivóvíz minőség javítása és az ellátás biztonságának növelése érdekében”

 

  • NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Tiszamenti Regionális Vízművek Zártkörűen Működő Részvénytársaság (TRV Zrt.),
a „Keleti Főcsatorna Felszíni Ivóvíztisztító művének (Balmazújváros) és a Debrecen 1. sz. vízműig húzódó távvezetékek korszerűsítése az ivóvíz minőség javítása és az ellátás biztonságának növelése érdekében”
címen konzorciumban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programok Irányító Hatósága mint támogató szervezethez KEHOP 2.1.11.-21-2022-00009 számon regisztrált pályázatot nyújtottak be.

Projekt műszaki tartalma:

A Keleti-főcsatorna Felszínivíz Tisztítómű (KFCS) Magyarország egyik legnagyobb kapacitású és egyedülállóan mesterséges csatornára telepített Állami tulajdonban álló Tisztítóműve. Az évi 4 500 000 m3 előállított kiváló minőségű ivóvízzel 3 település és Debrecen város éves ivóvízigényének egyharmadát szolgálja ki. A tisztítóműben termelt víz a 2 db párhuzamosan épített, DN 600-as távvezetéken keresztül jut a Debreceni Vízmű Zártkörű Részvénytársaság I.-es és II.-es vízmű telepein lévő medencékbe, valamint Nagyhegyest ellátó 8,5 km-es távveztetékhez. A beruházás célja a vízkészletek fenntartható használatának biztosítása, a gyorsan megújuló felszíni víz fenntartható használata, a jelenleg használt felszínalatti vízkészlet védelme, védelembe, tartalékba helyezése. Mindezen célok eléréshez a meglévő DN600 méretű távvezetékpár megújítása szükséges a kapacitások kihasználása érdekében. A fejlesztés keretében egy új „okos” vezetékpár jön létre mely a mai kor követelményeinek megfelelve tudja kielégíteni a növekvő igényeket.

„Keleti Főcsatorna Felszíni Ivóvíztisztító mű- Balmazújváros- Hajdúnánás- Hajdúböszörmény távvezeték építése”

  • NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Tiszamenti Regionális Vízművek Zártkörűen Működő Részvénytársaság (TRV Zrt.),
a „Keleti Főcsatorna Felszíni Ivóvíztisztító mű- Balmazújváros- Hajdúnánás- Hajdúböszörmény távvezeték építése”
címen konzorciumban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programok Irányító Hatósága mint támogató szervezethez KEHOP 2.1.11.-21-2022-00007 számon regisztrált pályázatot nyújtottak be.

Projekt műszaki tartalma:

A megújuló felszíni víz felhasználására egy regionális rendszer alakítható ki a Keleti-főcsatorna Felszínivíz Tisztítómű (KFCS) jelenleg 15.000 m3/nap szabad kapacitását igénybe véve. Balmazújváros, Hajdúböszörmény, Hajdúnánás a rendszer által részben-, vagy teljes mértékben ellátott települések. Hajdúnánás nyáron időszakos vízhiánnyal küzd, a rendelkezésre álló felszínalatti vízbázisból kitermelhető vízmennyiség ezeken a napokon még éppen kielégíti a napi ~ 3.000 m3-es fogyasztási igényeket.
A biztonságos vízellátás és a felszínalatti vízbázis vízmennyiségének megóvása érdekében 2 db párhuzamosan fektetett ivóvíz távvezeték épülne ki a KFCS-től Hajdúnánás vízműtelepig. Erről a távvezetékről lecsatlakozó vezetékek látják el Balmazújváros és Hajdúböszörmény fogyasztóit is. A vezetékek átmérője a Balmazújváros-Hajdúböszörmény csomópontig DN 400 (~4,5 km), ezt követően DN 250 (~25,5 km) lenne. Hajdúnánáson jelenleg egy rossz állapotú 150 m3-es víztorony található, amelyet egy 1.000 m3-es új víztoronnyal kell kiváltani.
Megszakítás